вторник, 17 марта 2020 г.

Що таке MindMaps


Що таке карти пам'яті?

Майндмеппінг (mindmapping, ментальні карти) — це зручна і ефективна техніка візуалізації мислення і альтернативного запису.
Карти пам'яті (англ. Mind map) — спосіб зображення процесу загального системного мислення за допомогою схем. Також може розглядатися як зручна техніка альтернативного запису.
Карти пам'яті використовуються для створення, візуалізації, структуризації і класифікації ідей, а також як засіб для навчання, організації, вирішення завдань, ухвалення рішень, при написанні статей.
Карта пам'яті реалізується у вигляді діаграми, на якій зображені слова, ідеї, завдання або інші поняття, зв'язані гілками, що відходять від центрального поняття або ідеї. У основі цієї техніки лежить принцип «радіантного мислення», що відноситься до асоціативних розумових процесів, відправною крапкою або точкою дотику яких є центральний об'єкт. (Радіант - точка небесної сфери, з якої як би виходять видимі шляхи тіл з однаково направленими швидкостями, наприклад, метеоритів одного потоку). Це показує нескінченну різноманітність можливих асоціацій і отже, невичерпність можливостей мозку. Подібний спосіб запису дозволяє карті пам'яті необмежено рости і доповнюватися.
В українських перекладах термін може звучати по-різному — «карти розуму», «карти пам'яті», «інтелект-карти», «майнд-мепі».



Поради Тоні Бьюзена з технікиі створення ментальних карт


Поступово ви розвинете свій особистий стиль майндмеппінга, але на першому етапі, необхідно дотримуватися наступних правил.
1.  Важливо розміщувати слова на гілках, а не в ромбах і паралелепіпедах тощо. Важливо і те, що гілки повинні бути живими, гнучкими, загалом, органічними. Малювання ментальної карти в стилі традиційної схеми повністю заперечує ідеї майндмеппінгу. Це сильно ускладнює рух погляду по гілках і вносить багато зайвих однакових, а отже монотонних, об'єктів.
2.  Писати на кожній лінії тільки одне ключове слово. Кожне слово містить тисячі можливих асоціацій, тому склеювання слів зменшує свободу мислення. Роздільне написання слів може привести до нових ідей.
3.  Довжина лінії повинна дорівнювати довжині слова. Це простіше і економніше.
4.  Пишіть друкованими літерами, якомога ясно і чітко.
5.  Варіювати розмір літер і товщину ліній залежно від ступеня важливості ключового слова.
6.  Обов'язково використовуйте різні кольори для основних гілок. Це допомагає цілісному і структурованому сприйняттю.
7.  Часто використовувати малюнки і символи (для центральної теми малюнок обов'язковий). Іноді ментальна карта взагалі може цілком складатися з малюнків.
8.  Прагнути такої організації простору, щоб не залишалося порожнього місця а гілки не розміщувалися дуже щільно. Для невеликої ментальної карти використовуйте аркуш паперу формату А4, для великої теми – А3.
9.  Гілки, що розрослися, можна укладати в контури, щоб вони не змішувалися з сусідніми гілками.
10.          Розташовувати лист горизонтально. Таку карту зручніше читати.




Можливості карт знань дозволяють:

поліпшити пам'ять, нагадати факти, слова і образи; генерувати ідеї; надихнули на пошук рішення;
продемонструвати концепції і діаграми; аналізувати результати або події; структурувати курсові роботи; підсумовувати інформацію; організувати взаємодію між учнями в груповій роботі або рольових іграх.

При використанні ментальних карт на навчальному занятті доцільно керуватися наступними методичними правилами:
- охоплення за допомогою ментальної карти всього навчального матеріалу, що відноситься до даної теми;
- структурно-смислову єдність матеріалу, що вивчається на занятті і виноситься на самостійне вивчення;
- послідовне розгортання основної ментальної карти;
- оптимізація розмірів і кількості зображених на карті елементів і зв'язків, відповідно до можливостей їх сприйняття та засвоєння;
- деталізація гілок основної ментальної карти за допомогою додаткових зображень;
- підведення підсумків на основі ментальної карти з деталізацією навчального завдання


Переваги

1. дають швидкий і повний огляд великої теми (сфери, проблеми, предмета);
2. дозволяють планувати стратегії і робити вибір;
3. дають інформацію про те, де Ви були і куди рухаєтесь;
4. збирають і представляють велику кількість різноманітних даних на одному аркуші, демонструючи зв'язки і відстані;
5. стимулюють уяву і рішення проблем за допомогою розробки нових шляхів;
6. дозволяють максимально підвищити результативність та ефективність;
7. є чудовим інструментом для роздумування і запам'ятовування;
8. економлять час;
9. розкріпачують мислення;
10підвищують продуктивність. 



Веб-сервіси по створенню ментальних карт

Mindomo — програмне забезпечення створення діаграм зв'язків за допомогою Інтернету. До 3-х карт в безкоштовному режимі.
MAPMYself - також відомий як Mapul - інтернет-сервіс для створення гарних діаграм зв'язків, намальованих від руки, побудований на SilverLight. До 2-х карт в безкоштовному режимі.
MindMeister - Веб 2.0 додаток для побудови діаграм зв'язків, підтримує експорт у pdf, FreeMind (. Mm), MindManager 6 (. Mmap), а також у документ. Rtf або у вигляді зображення (. Jpg,. Gif,. Png). До 3-х карт в безкоштовному режимі.
Bubbl.us - інтернет-сервіс спільного створення діаграм зв'язків. Безкоштовно можна створити до 3-х діаграм, і це єдине обмеження.
SpiderScribe - безкоштовний сервіс (Adobe Flash). У вузлах карти можуть міститися: простий текст, картинка (jpg, png), дата (календар), карта (GoogleMap), або прикріплений файл. Експорт до jpg і png. Підтримується спільна робота над картою. Інтерфейс англійська, з підтримкою кирилиці проблем немає.


Комментариев нет:

Отправить комментарий